Novinky 

Kdo pronesl poprvé citát, Kdo si hraje, nezlobí?

Rčení „Kdo si hraje, nezlobí“ zná pravděpodobně úplně každý, kdo má češtinu za mateřský jazyk. Dokonce existuje i film s tímto názvem. Tuto průpovídku zkrátka slyšel už každý z nás. Je zde ovšem jedna zásadní otázka, kde se toto motto vzalo a kdo je jeho autorem?

Pokud budeme hledat na internetu, dříve či později narazíme na jméno Pierre Coubertina. Coubertin je totiž zakladatel novodobých olympijských her a tento citát by se k němu dokonale hodil. Samozřejmě není vyloučeno, že ho někdy v minulosti skutečně pronesl, nicméně jeho jméno spojené s tímto citátem je myšleno pouze jako žert. Jak se říká u některých facebookových názorů Tomia Okamury, sice to není pravda, ale mohla by být.

Za celým tímto mottem zkrátka nestojí žádný autor, ale známá lidová slovesnost. Toto rčení se zkrátka vyskytuje v naší kultuře už tak dlouho, že není možné dohledat autora. Můžeme se ovšem zamyslet nad celým významem. Může si například hrát i někdo, kdo je svým způsobem zlobivý? Přepokládáme, že jediná možná odpověď je ano.

Celé toto rčení tak má za cíl spíše pobavit, než nastavovat určitou laťku ve vnímání naší společnosti. Hrát si mohou děti, ale i dospělí. Pro každého pak zábava může vypadat jinak. Někdo si rád zahraje v online casinu na automatech a někdo raději tráví čas u oblíbených deskových her. Trávení času hrou je rozhodně mnohem lepší, než z nudy páchat zlo.

Až tedy někdy budete přemýšlet, co udělat s volným časem, doporučujeme vzpomenout si na toto přísloví a zamyslet se. Možná vás napadnou zajímavé aktivity, které vám na první pohled přijdou nesmyslné. Pokud si je ale dostatečně promyslíte, možná naleznete i nový oblíbený koníček, a nebo vymyslíte zajímavou sportovní globální akci, jako jeden francouzský pedagog, který se jmenoval Pierre de Coubertin.

Related posts

Leave a Comment