Novinky 

Franchising má již místo i v České republice

Slovo franchising se do povědomí podnikatelů a spotřebitelů dostalo již po roce 1989, avšak rozmach této technologie je zaznamenám v posledním desetiletí. Obecně lze říci, že trh je přesycen nejrůznějšími značkami nejvyšší kvality a nový podnikatel může mít problém na tento trh proniknout. Velkou podporou je právě franchisingový koncept, kdy silná a úspěšná značka podpoří nového podnikatele tím, že mu propůjčí svoje jméno a know how výměnou za finanční a technickou podporu.

franchising

Historie franchisingu na českém trhu

Rok 1989 přinesl do česka celou řadu politických i hospodářských změn a právě v této době se u nás začal rozvíjet franchising. V roce 1993 byla založena Česká asociace franchisingu, která byla velkou podporou pro rozvoj tohoto systému. První koncepty tohoto druhu začínají na našem trhu vznikat v roce 1991. K nejstarším firmám vzniklým tímto způsobem patří McDonald´s, YVES ROCHER neb OBI. V současné době funguje více než 200 takovýchto konceptů, z toho je téměř polovina ryze českých.  O oblibě propagaci tohoto systému svědčí také množství internetových portálů, které v poslední době vznikají.

Franchising

V roce 2008 vzniká rozsáhlý webový portál věnující se franchisingu v České republice, jehož součástí je přehledný katalog franchisingových firem rozdělených přesně podle odvětví. Z tohoto přehledu je patrné, že největší počet franchisových konceptů spadá do odvětví gastronomie, zejména potravin, rychlého občerstvení a kaváren. Z této skupiny je možné jmenovat například řetězec Bon Bon, Mr.Kebab nebo McDonald´s. Dalším výrazným odvětvím je sport a fitness zastoupený firmami jako je Body Body nebo The little Gym.

Na tomto internetovém portále se může zájemce o takovouto formu spolupráce dozvědět spoustu informací, které se týkají uzavření smlouvy s franchisorem, ale je zde také dostupný přehledný slovníček pojmů z této oblasti.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

iZprávyDnes.cz

Novinky-Zprávy.cz    

Tiskové-zprávy.eu      

Citáty Motta

Related posts

Leave a Comment